Polecam stronę niezbednik-nauczyciela.pl, która oferuje narzędzia internetowe potrzebne w codziennej pracy nauczycieli.
Uwaga! Materiały ze strony teacher.webd.pl, są przenoszone na tę stronę do sekcji Publikacje - Materiały dydaktyczne oraz Publikacje - Aplikacje. Strona teacher.webd.pl zostanie zamknięta.

Lekcje >> Podstawy PHP

Podstawy PHP dla technika informatyka 351203

Opracował: Józef Kańczugowski

Dla kogo przeznaczone jest niniejsze opracowanie

Przede wszystkim dla uczniów kształcących się w zawodzie technik informatyk 351203.
Niniejsze opracowanie może być przydatne:

 • W przedmiocie Witryny i aplikacje internetowe - część materiału w zakresie aplikacji internetowych. Część, ponieważ przedmiot ten obejmuje także JavaSript;
 • W przedmiocie Programowanie aplikacji internetowych dział oprogramowania serwera, oprócz tego w przedmocie tym znajduje się materiał nauczania dotyczący oprogramownia działającego po stronie użytkownika a więc JavaScript.

Korelacje i sugestie dla nauczyciela:

 • Wydaje się rozsądnym zastosowanie kolejności: PHP, a dopiero potem JavaSript, z następujących względów:
  • W JavaScript mamy typowe programowanie obiektowe, natomiast PHP w zakresie dla nas potrzebnym będziemy w większości przypadków stosować w układzie proceduralnym. Logicznym następstwem programowania proceduralnego, jest programowanie obiektowe, a nie odwrotnie.
  • Prawdziwie dynamiczne strony WWW wymagają zastosowania baz danych (w tym opracowaniu MySQL) do obsługi których PHP jest niezbędne, poza tym JavaSript nadal, przede wszystkim zarządza wyglądem strony a nie przetwarzaniem danych. Jednym słowem, można zrobić dynamiczną stronę bez JavaSript, ale bez PHP - nie. Dlatego więcej czasu należałoby poświęcić nauce PHP.
  • Równolegle są realizowane przedmioty Systemy baz danych oraz Administracja bazami danych. Nie ma problemu, aby tak skorelować rozkłady materiałów, aby we wszystkich przedmiotach pokazać zarządzanie bazą MySQL z poziomu PHP.
 • Przydzielenie odpowiedniej liczby godzin na dany temat, zależy od indywidualnej oceny nauczyciela.
 • Każdy temat obejmuje wprowadzenie teoretyczne oraz wiele zadań praktycznych.

Uwaga, w 5-letnim technikum pierwszym krokiem, powinno być nauczenie podstaw programowania w języku C++.

Sądzę, że to opracowanie może być bardzo przydatne nie tylko dla uczniów, ale dla wszystkich, którzy zaczynają się uczyć tworzenia dynamicznych stron WWW.
Nauka jest prowadzona od podstaw - przy założeniu, że użytkownik ma niewielkie pojęcie o programowaniu, musi jednak umieć tworzyć statyczne strony WWW. Tym którzy tego nie potrafią, polecam podstawy HTML5. Totalnym laikom programowania polecam na początek opracowanie wprowadzające do programowania na przykładzie PHP.

Kilka uwag technicznych

Na pewno sam się zorientujesz, ale dla ułatwienia podaję:
 • tak wyglądają linki,
 • tak wyglądają elementy kodu
 • tekst w ten sposób zaznaczony oznacza, że zawiera treści, które będą dla Ciebie w pełni zrozumiałe dopiero w dalszym toku nauki,
 • obok ćwiczeń pokazywane są najczęściej prawidłowe rozwiązania, nie kopiuj ich, tylko wykorzystuj do sprawdzenia, czy zadanie wykonałeś poprawnie,